Opiskelu musiikkikoulussa

Kuka tahansa voi aloittaa meillä soitto- tai laulutunnit!

Tarjoamme ammattitaitoista soiton- ja laulunopetusta kaiken ikäisille ja tasoisille oppilaille. Lukuvuodessa on 31 toimintaviikkoa, joista 15 syyslukukaudella ja 16 kevätlukukaudella. Yksi opetuskerta voidaan toteuttaa ryhmäopetuksessa esim. oppilaskonsertin harjoituspäivänä.
Jokaisella on mahdollisuus osallistua konsertteihin. Yksilötunnin lisäksi soitinopintoihin kuuluu esimerkiksi musiikin hahmotusaineiden opiskelua, säestysharjoituksia, yhteismusisointia ja konsertteja.

Lukuvuoden sisältöä ja tavoitteita suunnitellaan syksyisin oman opettajan kanssa. Jokaiselle oppilaalle pyritään osoittamaan tie mahdollisimman kokonaisvaltaiseen, hyvään ja rikkaaseen musiikkisuhteeseen.

Tuntien ajankohta sovitaan oman opettajan kanssa ilmoittautumisen jälkeen.

Ei pääsykokeita.
Tunnit voi aloittaa myös keskellä lukukautta.
Tervetuloa!

Vuokrasoittimia on tarjolla ainakin seuraavissa instrumenteissa: viulu, sello, sähköbasso, ukulele. Kysy lisää!

Soittimen yksilöopetus

Meillä voit opiskella seuraavia instrumentteja:

Puhallinsoittimet
Huilu, Klarinetti, Nokkahuilu, Saksofoni

Jousisoittimet
Viulu, Alttoviulu, Sello

Kosketin- ja kielisoittimet
Piano, Keyboard, Harmonikka, Kitara, Ukulele

Laulu ja sävellys
Pop-jazzlaulu, sävellys

Minkä ikäisenä voi aloittaa?

Sopiva aloitusikä vaihtelee soittimesta riippuen. Soittamisen voi joskus aloittaa jopa 5-
vuotiaana, useimmissa soittimissa myöhemmin.
Keskimääräiset ikäsuositukset perustuvat lapsen kehityskausiin, instrumenttien
vaatimuksiin ja täysipainoiseen osallistumiseen musiikkikoulun opetusohjelmaan.

 • Puhaltimet 5–7-vuotiaana puhallinvalmennus pienryhmässä (soittimena
  nokkahuilu), jonka jälkeen voi hakeutua muihin soittimiin.
 • Huilu alkaen 5-vuotiaasta
 • Klarinetti, saksofoni 8–9-vuotiaana, ennen eturautahampaiden puhkeamista
  suositellaan puhallinvalmennusta
 • Piano ja jousisoittimet (viulu, alttoviulu, sello, kontrabasso) aikaisintaan
  4-vuotiaana, pianonsoitto on hyvä aloittaa ennen 9-vuotispäiviä mutta hyviin
  saavutuksiin voi päästä myöhemminkin aloittaneena
 • Kitara 5–10-vuotiaana
 • Harmonikka yleensä 6–10-vuotiaana
 • Pop-Jazz -laulun yksilöopinnot voidaan aloittaa n. 12 -vuotiaana. Nuoremmat
  oppilaat voivat osallistua opiston kuoroihin.

Laulun yksilöopetus

Laulutunnit kaikenikäisille ja -tasoisille

Ensimmäinen askel soitto- tai lauluharrastuksen aloittamiseen tapahtuu helposti kokeilutunnilla, jossa oppilas ja opettaja tutustuvat toisiinsa ja kartoittavat oppilaan tarpeita. Kokeilutunnille osallistuminen ei ole sitova ilmoittautuminen, voit päättää tapaamisen jälkeen, haluatko jatkaa opiskelua. Musiikkikoulu tarjoaa tarvittavat välineet kokeilutuntia varten, joten erillistä valmistautumista harrastuksen kokeilemiseen ei tarvita.

Laulun kokeilutunnilla:

Laulun kokeilutunnilla kartoitetaan oppilaan tarpeita ja mahdollisia haasteita laulamisessa. Ensimmäiselle laulutunnille voi jo halutessaan tuoda omaa suosikkiohjelmistoaan, jolloin päästään heti musisoimisen makuun. Lauluohjelmiston lisäksi kokeilutunnilla harjoitetaan laulu- ja hengitystekniikkaa erilaisten ääniharjoitusten avulla. Lasten laulutunnilla tämä tapahtuu soveltaen ja aina lapsen iän ja työskentelyvalmiuden huomioon ottaen. Kokelutunnille voi tulla ilman tarkempaa suunnitelmaa. Yhdessä lauluopettajan kanssa oppilaalle räätälöidään sopivat ääniharjoitukset ja laulettava ohjelmisto joka kehittää, motivoi ja ennen kaikkea lisää laulun iloa ja äänenkäytön varmuutta.

Kokeilutunnin sijaan voit valita 3-5 opetuskertaa sisältävän kokeilupaketin 30 minuuttia tai 45 minuuttia kestävin opetuskerroin. Jokaisella tunnilla keskitymme perusasioihin. Niiden avulla luot vahvan pohjan omalle kotiharjoittelurutiinillesi. Tavoitteenamme on, muutaman tunnin aikana saat selvän käsityksen lauluharrastuksesta ja kipinän sen jatkamiselle!

Laulutunneilla:

– Tutustut äänenkäytön perustekniikkaan ammattitaitoisen opettajan ohjauksessa
– Kehität laulutekniikkaa monipuolisten hengitys- ja ääniharjoitusten avulla
– Opit ilmaisemaan itseäsi musiikin keinoin, lempimusiikkiasi laulaen

KOKEILE ENSIN

Voit tutustua opetukseen ja opettajaan 3-5 kerran kokeilupaketilla. Päätä vasta kokeilujakson jälkeen haluatko jatkaa opintoja.